Rubriky
Fotografie

Proč vyrazit na rodinné focení ve zlaté hodince?

Jak může čas focení ovlivnit výsledné fotografie a které roční období je nejlepší na focení ve zlaté hodince? To společně s ukázkami nastíním v dnešním příspěvku.

1. Co je zlata hodinka?

Neodbytně se nám blíží podzim a s ním přichází i kratší dny a dřívější západy sluníčka. To mnoho z máš sice netěší, ale pro rodinnou fotografií to může být pozitivní zpráva :) Proč?

Po východu slunce nebo před jeho západem nastává čas, který nazýváme “zlatou hodinou”. Slunce je nejblíže obzoru, dopadá z nejmenšího úhlu na zem a jeho světlo je měkké a lichotivé. Stíny jsou nejdelší a spektrum barev nejpestřejší. Pro fotografií je toto světlo kreativní a přívětivé.  

V naší zeměpisné šířce jsou letní západy sluníčka poměrně pozdě a pro rodiny s malými dětmi je často nereálné scházet se na focení v tento čas. Pokud tedy toužíme po oranžových paprskách, je podzimní a jarní focení ideální volbou. 

2. Rozdíly ve světle na stejné lokaci.

Rozdíly ve výsledných fotografiích mohou být větší, než byste možná čekali. Zde jsou příklady rodinných fotografií ze stejného místa, ale vyfocené v různých časech. 

Na mé oblíbené písečné duně:

A v lese:

3. A co když bude stejně zataženo? 

Mrzí vás představa, že jste protáhli dětem večerku a nakonec je na focení pod mrakem? Nebo jste dokonce vstali a vypravili celou rodinu na mé oblíbené ranní foceni ve městě? Tak věřte, že nemusí. I kdyby se nám slunce schovalo, ono za mraky pořád je. A barvy, které vykresluje kolem nás, mají úplně jinou hloubku brzy ráno a pozdě večer. Oproti třeba polednímu světlu a to i při zatažené obloze. Focení pod mrakem nám navíc poskytuje zase úplně jiné výhody, o kterých se rozepíši jindy :) 

4. Moje děti chodí spát brzy a chceme fotit v dřívější čas. Je to problém? 

Vůbec ne! Sice se připravíme o šanci na oranžové paprsky, ale krásné fotky mohou vzniknout v jakoukoli denní dobu. Pokud dopředu víte, že by vám více vyhovoval jiný čas setkání stačí se domluvit před focením. Vybereme společně místo, které i v případě plného slunečného dne poskytne kreativní světlo a dovolí nám využít místa ve stínu nebo sluníčko odcloní. Taková místa najdeme jak v přírodě, tak v uličkách města. :)